HAGS Povezivanje

Kratak blok uvodne kopije o HAGS Connect-u.

HAGS Connect Prijava
Moja kolekcija proizvoda

Da biste dodali proizvod, jednostavno kliknite na Dodaj u moju kolekciju na bilo kojoj stranici proizvoda. Kada dodate proizvode u kolekciju, moći ćete da odštampate katalog proizvoda, preuzmete vodiče za instalaciju, slike i DVG datoteke ili zatražite ponudu.

Kako napraviti izgled vašeg igrališta pristupačan i inkluzivan

Inkluzivno igralište treba da ponudi ljudima svih sposobnosti siguran i nezavisan pristup, omogućavajući svoj deci da se igraju zajedno. Da biste to postigli, razmotrite pristupačnost i uključivanje u postavljanje opreme za igru i drugih karakteristika u prostoru za igru i okolini.

Vodič za dizajniranje inkluzivnih igrališta

Površinski i opšti raspored

Da biste osigurali da je vaše igralište dostupno i inkluzivno, izaberite površinu koja zadovoljava potrebe korisnika i u skladu je sa EN KSNUMKS i EN KSNUMKS standardima. Površine igrališta treba da povećaju vrednost igre, smanjuju težinu povreda i obezbeđuju pristupačnost i estetiku.

Razmislite o dodatnom prostoru za decu koja koriste pomagala za kretanje, one kojima je potrebna pomoć odraslih, one sa lošom ravnotežom ili taktilnom osetljivošću i decu sa oštećenim vidom kojima je potreban prostor za samostalnu igru.

Ulazni put i orijentacija

Dozvolite ljudima da se upoznaju sa prostorom za igru pre nego što se uključe u aktivnosti i senzorne stimulanse, posebno važno za one na spektru autizma. Natpisi na licu mesta i informacije zasnovane na vebu mogu pomoći pojedincima da unapred razumeju izgled, karakteristike i aktivnosti.

Za velike prostore za igru, obezbedite natpise sa prikazom plana i mapom sajta koja naglašava funkcije i aktivnosti koje korisnici mogu da procene pre ulaska.

Kreiranje orijentacione putanje

Kreirajte orijentacijsku putanju kako biste pomogli korisnicima da ispitaju prostor za igru i zone za igru pre nego što se uključe, omogućavajući im da procene očekivani fizički i socijalni kontakt. Ovi putevi takođe mogu poslužiti kao sigurne zone za decu da se povuku ako njihova anksioznost raste.

Orijentacijske staze mogu okružiti zone za igru ili djelovati kao centralna kičma. Trebalo bi da budu čvrste, pristupačne, čak i predvidljive, dovoljno široke za dve osobe koje koriste pomagala za kretanje da prođu, i bez barijera sa jasnim linijama vida. Koristite vizuelne znakove kao što su jarko žute trake ili različite teksture da ukaže na to gde se put završava i prostor za igru počinje.

Obezbeđivanje maksimalne vidljivosti

Dizajnirajte igralište tako da roditelji ili staratelji mogu da vide svoje dete iz gotovo bilo koje tačke na orijentacijskoj stazi. Ovo je od ključnog značaja za decu koja mogu da trče kada su previše stimulisana i pomaže odraslima odgovornim za više dece. Uverite se da linija vida prelazi svaku zonu za igru i koristite "prozirnu opremu" kao što su otvorene strukture, prozori i strukture konopca kako biste održali vidljivost.

Pronalaženje načina

Pronalaženje načina pomaže svima da se efikasno kreću kroz prostor za igru. To se može postići stvaranjem multisenzornih signala i signala, obezbeđivanjem taktilne mape za one sa oštećenjem vida ili poteškoćama u čitanju, korišćenjem signalizacije za usmeravanje ljudi na sadržaje kao što su fontane i toaleti, a u velikim prostorima za igru, stvarajući zvukove potpisa za različite zone.

Efikasan dizajn za pronalaženje načina omogućava ljudima da odrede svoju lokaciju, postave odredište i razviju plan da ga postignu.

Kako koristiti boju kao sredstvo za pronalaženje puta i bezbednost

Možete koristiti kontrastne boje između opreme i putanje orijentacije. Korišćenje različitih boja materijala za površinu, kao što je jedna boja za zonu pada, a druga izvan zone pada, pomaže deci da odrede šta bi se moglo dogoditi gde. Takođe možete koristiti obrasce i teksture kako bi se lakše razlikovati boje, posebno za nekoga ko je daltonist.

Perimetri i granice

Granice mogu varirati u zavisnosti od lokacije i korisničkih grupa. Neka deca će možda morati da se udalji od stimulacije ili se bore da procene opasnost, dok se druga osećaju sigurnije u zatvorenim prostorima. Roditelji i staratelji često smatraju da je nadzor lakši u zatvorenim područjima.

Razmotrite svrhu perimetra za svaku lokaciju, dodajući estetsku ili igru vrednost ako je moguće. Nekim sajtovima će možda biti potrebna potpuna granica, drugima delimična, a nekima uopšte. 

Ako instalirate perimetre, uverite se da su kapije jasno prepoznatljive i dovoljno široke za pristup održavanju. Postavite sedišta u blizini otvora ograde radi lakšeg nadzora odraslih.

 

Kreiranje zona za igru

Za veliki prostor za igru, praktično je podeliti ga na zone, kao što je odvajanje snažnih prostora za igru od tihih i grupisanje sličnih vrsta opreme za igru zajedno. Međutim, imajte na umu da deca ne igraju uvek u ovim granicama, tako da dok zone pružaju razne mogućnosti, deca ih mogu koristiti na svoj način.

Prostori za okupljanje

Napravite prostore za okupljanje u svom prostoru za igru kako biste podstakli upotrebu zajednice, podstičući duh zajednice i ojačavajući ulogu prostora za igru kao resursa zajednice. Uključite sedišta, vidikovce i paviljone u kojima roditelji i staratelji mogu da vide svoju decu i druže se.

Koristite sedenje, opremu za igru, igranje karakteristika ili druge elemente uređenja da biste stvorili mesta za okupljanje širom prostora za igru.

Dizajniranje inkluzivnog igrališta

Dizajniranje za inkluziju zahteva promišljenu integraciju vrednosti igre i pristupačnosti. Sledeći odeljci ističu ključne elemente koje treba uzeti u obzir prilikom kreiranja inkluzivnog prostora za igru. Ovaj vodič je fleksibilan, omogućavajući dizajnerima da odrede prioritete određenih aspekata i razviju prilagođene strategije kako bi najbolje zadovoljili potrebe korisnika.

Istražite stranice ispod koje će vam pomoći da planirate i dizajnirate inkluzivno igralište.

}